Niedobór witaminy B w organizmie może nieść za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Trzeba mieć świadomość, że wpływa ona na funkcjonowanie układu nerwowego. Witaminy z grupy B odpowiadają za transformację spożytego jedzenia w energię. Zbyt mała ich ilość może doprowadzić do chronicznego zmęczenia – nie tylko fizycznego, ale również psychicznego. Pierwszym krokiem jest więc zmiana nawyków żywieniowych. Być może konieczne będzie także rozpoczęcie suplementacji.
Na co wpływa witamina B?
Witaminy z grupy B mają bezpośredni wpływa na metabolizm składników odżywczych. Ponadto, biorą one udział w przewodzeniu impulsów nerwowych. Właśnie dlatego ich niedobór często prowadzi do nadmiernej drażliwości, osłabienia koncentracji, problemów z zapamiętywaniem nowych informacji, zmian nastroju, brak energii i motywacji do działania.
Jak uzupełnić niedobór witaminy B?
Niedobór witaminy B w organizmie należy bezzwłocznie uzupełnić. Jest ona zawarta w wielu produktach spożywczych, więc dobrze rozważyć zmianę codziennej diety. W menu powinny znaleźć się m.in. ryby, mięso, nabiał, jajka, rośliny strączkowe, suszone owoce, pieczywo pełnoziarniste.
Kiedy rozpocząć suplementację witaminy B?
Suplementacja witaminy B jest wskazana w przypadku dużych niedoborów. Ich uzupełnienie w sposób naturalny mogłoby zająć dużo czasu. Oczywiście warto jest skonsultować się z lekarzem. Dostępne są skuteczne kompleksy witamin z grupy B – wyróżniają się one wysoką efektywnością działania, dzięki czemu pierwsze pożądane rezultaty widoczne są dość szybko.